Kao preventivnu mjeru koja pomaže u prevenciji širenja zaraze koronavirusom, službena tijela preporučuju postrožiti osobnu higijenu i čistiti i dezinficirati kuću.
Kupaonica je jedna od prostorija u kojoj se skuplja najviše mikroba, a toplo okruženje i vlaga pogoduju nastanku i razvoju bakterija i virusa te je zbog toga potrebno redovito čišćenje i dezinfekcija kako bi spriječili prenošenje zaraznih bolesti u domu. Posljednjih se tjedana preporučuje mijenjanje nekih navika i dezinfekcija površina koje se svakodnevno najviše dodiruju kao pomoć u prevenciji širenja bolesti COVID-19 među članovima obitelji.
Preporuke za dezinfekciju kupaonice tijekom pandemije koronavirusa
Prva i osnovna preporuka je da osoba koja čisti mora biti zdrava, odnosno da ne pokazuje simptome bolesti COVID-19. Kako biste izbjegli dodir s bakterijama i virusima, nosite rukavice tijekom čišćenja. Isto tako, zapamtite da je nakon čišćenja potrebno oprati ruke vodom i sapunom ili hidroalkoholnim gelom za dezinfekciju.
Preporučuje se kupaonicu prvo očistiti vodom i deterdžentom ili nekim uobičajenim sredstvom za čišćenje te potom dezinficirati izbjeljivačem ili dezinfekcijskim sredstvom kao Sanytol višenamjensko sredstvo za čišćenje i dezinfekciju kupaonice.
Sljedeće dijelove kupaonice trebate dezinficirati svaki dan:
- Kvake i ručkice na vratima, prozorima, ladicama i ormarićima
- Umivaonike i slavine
- Ručkicu na vodokotliću i kvake na vratima
- Prekidače, gumbe, pritisne gumbe
- Bide
- WC školjka: preporučuje se posebna krpa, isključivo za čišćenje WC školjke. Nakon dezinfekcije, stavite krpu izravno u perilicu rublja kako biste spriječili dodir s drugim površinama.
Isto tako, slijede i druge preporuke koje možete primijeniti u svojoj kupaonici:
- Stavite četkice za zube u različite čaše kako se ne bi međusobno dodirivale.
- Svaki član obitelji treba upotrebljavati svoj ručnik, odnosno, nemojte se služiti zajedničkim ručnicima. Mijenjate ih jednom tjedno i operite u perilici programom pranja na 60º uz dodatak uobičajenog deterdženta za rublje ili sredstva za dezinfekciju tekstila.
- Nemojte upotrebljavati zajedničke spužve i/ili rukavice i pustite ih da se osuše odvojeno.
- Operite pod sredstvom za čišćenje bez izbjeljivača kao što je Sanytol sredstvo za čišćenje i dezinfekciju kućanstva za uništavanje mikroba, bakterija i virusa.
Ako netko od članova obitelji pokazuje simptome bolesti COVID-19, ili se zarazio bolešću, ili je u karanteni zbog kontakta s pozitivnom osobom, mjere za čišćenje i dezinfekciju treba postrožiti.
Opće napomene za sprječavanje širenja bakterija, mikroba i virusa u kupaonici
Naposljetku, zapamtite da iz dana u dan možete primjenjivati sljedeće savjete kako bi smanjili širenje mikroba i bakterija u kupaonici:
- Uklonite vlagu s poda i zidova kupaonice, osobito u kutovima, jer nakupine vlage pogoduju nastanku bakterija i gljivica kao što je plijesan.
- Osušite površine na kojima se zadržava voda, poput umivaonika ili tuša. Potrebno je odstraniti i ostatke sapuna, krema i ulja za tijelo.
- Prozračite kupaonicu kad god možete kako bi se uklonila vlaga.
- Održavajte ručnike, spužve i rukavice suhima; nakon upotrebe, ostavite ih da se osuše obješene na prozračnom mjestu.
- Uklonite vodu koja se zadržala u čaši za četkice za zube i osušite dozator sapuna kako se ne bi skupljali mikrobi.
- Nakon tuširanja, uklonite kupaonski tepih i ostavite da se osuši. Preporučuje se pranje kupaonskog tepiha jednom tjedno u perilici na 60º uz dodatak uobičajenog deterdženta ili sredstva za dezinfekciju tekstila.